ارز دیجیتال چیست؟


ارز دیجیتال نوعی پول است که فقط به صورت دیجیتال یا الکترونیکی در دسترس است. این نوع ارزها پول دیجیتال، پول الکترونیکی، یا پول نقد اینترنتی نیز نامیده می شود.

درک ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال غیر فیزیکی هستند. این ارزها تنها با استفاده از رایانه ها یا کیف پول های الکترونیکی متصل به اینترنت و شبکه ها خریداری و منتقل می شوند. در مقابل آن ، ارزهای فیزیکی مانند اسکناس و سکه فقط توسط صاحبان آنها که مالکیت فیزیکی دارند ، معامله می گردند.

مانند هر ارز استاندارد، از ارزهای دیجیتال می توان برای خرید کالا و همچنین پرداخت هزینه خدمات استفاده کرد. اگرچه در برخی از سایت های آنلاین مانند سایت های بازی یا شبکه های اجتماعی نیز می توانند استفاده محدود داشته باشند.

ارزهای دیجیتال خصوصیات ذاتی ارز فیزیکی را برای معاملات فوری فراهم می کنند. انجام انتقال بین کشورها با اتصال به دستگاه ها و شبکه های پشتیبانی شده ، به صورت یکپارچه انجام می شود.

به عنوان مثال، برای یک انگلیسی امکان پرداخت توسط پول دیجیتال به یک شخص مقیم سنگاپور وجود دارد، مشروط بر اینکه هر دو به یک شبکه مورد نیاز برای معامله در پول دیجیتال متصل باشند.

ارز دیجیتال

مزیت ارز دیجیتال

ارزهای دیجیتال مزایای بی شماری دارند. پرداخت با ارزهای دیجیتال مستقیماً بین طرفین معامله گر و بدون نیاز به هیچ واسطه ای انجام می شود. معاملات معمولا فوری و با هزینه بسیار کم انجام می شوند و کارمزد آن در مقایسه با سایر روش های پرداخت سنتی مانند بانک ها بسیار پایین تر است. معاملات الکترونیکی مبتنی بر ارز دیجیتال نیز مانند روش سنتی موجب ثبت سوابق و شفافیت لازم در معاملات می شوند.

تفاوت بین ارزهای دیجیتال، مجازی و ارزهای رمزپایه

با توجه به انواع مختلف ، می توان ارزهای دیجیتال را یک مجموعه از ارزهای مجازی و ارزهای رمزپایه دانست. این ارز ها اگر توسط بانک مرکزی یک کشور صادر شوند ، “ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC)” نامیده می شوند. در عین حال که CBDC فقط به صورت مفهومی وجود دارد، انگلستان، چین ، سوئد و اروگوئه تعدادی از کشورهایی هستند که قصد دارند نسخه دیجیتالی ارزهای فیات بومی خود را راه اندازی کنند.

ارز رمزنگاری شده نوع دیگری از ارز دیجیتال است که از رمزنگاری برای ایمن سازی و تأیید معاملات و مدیریت و کنترل ایجاد واحدهای جدید ارزی استفاده می کند. بیت کوین و اتریوم محبوب ترین ارزهای رمزپایه هستند.

اساساً، هم ارزهای مجازی و هم ارزهای رمزپایه ، از ارزهای دیجیتال محسوب می شوند.

منبع

No comment

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرور های مجازی ترید

%15 تخفیف

مدت زمان این تخفیف محدود است

کد تخفیف : lazyoffer

فرصت یک ترید مطمئن بدون مسدود شدن حساب را از دست ندهید