بلاک چین چیست؟ بلاک چین به زبان ساده


بلاک چین ، حتما شما هم این کلمه را شنیده اید. این واژه به این زودی ها از اخبار کنار نمی رود. اگر شما نیز مثل ما با مفهوم آن آشنا نبوده اید ، احتمالا ” بلاک چین چیست؟ ” را گوگل کرده اید.

کتابخانه دیجیتالی ، غیر متمرکز و توزیع شده‌ ….. این کلمات حتی افراد آشنا به آی تی را نیز در ابتدا گیج می کنند. مقالات زیادی بدون توضیح ساده مفهوم این تکنولوژی جذاب به جزئیات آن می پردازند. با ما همراه باشید تا بلاک چین به زبان ساده را یاد بگیرید.

بلاک چین چه چیزی نیست!

قبل از اینکه بلاک چین رو توضیح دهیم ، بیاید ابتدا چیزهایی که بلاک چین نیستند را مرور کنیم. خیلی از افراد این تکنولوژی را با موارد دیگر اشتباه می گیرند:

 • بلاک چین یک ارز دیجیتال نیست.
 • بیت کوین بلاک چین نیست.
 • بلاکچین یک زبان برنامه نویسی نیست.

بلاک چین یک تکنولوژی است و بیتکوین اولین پروژه فراگیر ساخته شده بر پایه این تکنولوژی است. برای درک بهتر بیائید به همراه یک مثال با هدف طراحی و ویژگی های آن آشنا شویم.

بلاک چین چطور کار می کند؟

فرض کنید در یک روز آفتابی روی نیمکتی در پارک کنار هم نشسته ایم. من یک سیب به همراه دارم و آن را به شما می دهم.

حالا شما یک سیب دارید و من هیچ سیبی ندارم. تا به اینجا همه چیز ساده است.

بیائید یک نگاه دقیق تر به این اتفاق بیاندازیم:

سیب من به صورت فیزیکی در دست شما قرار گرفت. شما می دانید که این کار انجام شده است. من آنجا بودم ، شما آنجا بودید ، شما سیب را لمس کردید.

ما به شخص سومی برای این تبادل نیاز نداشتیم. ما نیازی نداشتیم یک قاضی یا نماینده قانون کنار ما بشیند و انتقال سیب از من به شما را تائید کند.

آن سیب مال شماست. من نمی توانم یک سیب دیگر به شما بدهم چون سیب دیگری ندارم. کنترل و مالکیت آن کاملا از دست من خارج شده و در اختیار شما است. شما می توانید آن را به دوست خود بدهید و دوست شما نیز می تواند آن را به دوست خود بدهد.

این یک معامله حضوری است. تفاوتی نیز در معامله کتاب ، ساعت ، پرتقال یا اسکناس وجود ندارد.

سیب دیجیتال

حالا فرض کنید من یک سیب دیجیتال دارم. بفرمائید ، سیب دیجیتال من مال شما! از اینجا موضوع جالب می شود.

از کجا می دانید ، این سیب دیجیتال که قبلا من مالک آن بوده ام ، حالا مال شما است و تنها مالک آن هستید؟ در این مورد فکر کنید. اینجا مسئله پیچیده تر است. از کجا می دانید که من آن سیب را به دوستان خودم نیز ارسال نکرده ام؟ یا یک کپی از آن را روی کامپیوتر خود ذخیره نکرده ام؟ شاید این سیب دیجیتال را در اینترنت آپلود کرده ام و میلیون ها نفر آن را دانلود نموده اند.

همانطور که می بینید معامله دیجیتال کمی مشکل ساز است. ارسال سیب های دیجیتال همانند سیب های فیزیکی نیست.

بیائید خودمان یک راه حل برای این مشکل بیابیم.

دفتر کل

دفتر حسابداری

شاید باید لیست سیب های دیجیتال را در یک دفتر یادداشت کنیم. به طور کلی این یک دفتر حسابداری برای یادداشت تمامی معاملات است.

با توجه به اینکه این دفتر دیجیتال است ، باید در یک مکان مخصوص و تحت نظر یک فرد نگهداری شود.

مثل بازی PUBG یا Fortnite ، شرکت سازنده بازی های آنلاین ، یک دفتر دیجیتال از کل آیتم های کمیاب موجود در بازی دارد. خیلی هم عالی ، یک شرکت می تواند لیست سیب های دیجیتال ما را نگهداری کند.

مشکلات

اما این کار مشکلاتی را به دنبال دارد:

 1. اگر فردی در شرکت تعداد سیب های دیجیتال را افزایش داد چه کار کنیم؟ آن فرد می تواند هر زمان تمایل داشت ، تعدادی سیب دیجیتال به حساب خود اضافه کند.
 2. این شباهتی به معامله حضوری ما روی نیمکت در روز آفتابی ندارد. آن جا فقط من و شما بودیم. استفاده از شرکت به عنوان یک واسطه ، شبیه حضور یک قاضی یا نماینده قانون روی نیمکت معاملات ماست. چطور می توانم مثل همیشه تنها سیب دیجیتال را به دست شما بسپارم.

آیا روشی وجود دارد که معامله نیمکت پارک را به صورت دیجیتال انجام دهیم؟

راهکار

شبکه بلاک چین

اگر این دفتر دیجیتال را به همه بدهیم چطور؟ به جای اینکه این دفتر در کامپیوتر شرکت بلیزارد ذخیره شود روی کامپیوتر های تمامی افراد ذخیره می شود. تمامی معاملاتی که در هر زمان با سیب های دیجیتال انجام شده اند ، در این دفتر ذخیره خواهند شد.

دیگر شما نمی توانید تقلب کنید. من نمی توانم سیب های دیجیتالی که مالک آن نیستم را به شما بفرستم ، چون در این صورت با دفتر دیجیتال سایر افراد این سیستم همخوانی نخواهد داشت. شکست این سیستم دشوار خواهد بود ، مخصوصا اگر این سیستم گسترده شود.

همچنین این سیستم توسط یک فرد کنترل نمی شود. پس می دانیم که هیچ کس نمی تواند تصمیم بگیرد که به خودش سیب های دیجیتال اضافه کند. قوانین این سیستم از ابتدا تعریف شده اند.

علاوه بر این ، قوانین و کد ها open source یا منبع باز هستند. مثل سیستم عامل لینوکس یا آندروید یا همانند ویکی‌پدیا. این کدها در دسترس افراد قرار دارند تا متخصصان آن ها را بررسی و ایمن کنند و امنیت آن را ارتقا دهند.

شما نیز می توانید در این شبکه شرکت کنید و دفتر دیجیتال را آپدیت نموده و از صحت آن اطمینان یابید.

ما تا حدودی این سیستم را ساده سازی کردیم. اما ویژگی های این سیستم همانند تکنولوژی بلاک چین است.

آیا متوجه شدید که چه اتفاقی افتاد؟

دفتر کل عمومی چه امکاناتی ایجاد می کند؟

 1. قوانین و کد ها منبع باز است. در مثال ما تعداد سیب های دیجیتال از همان ابتدا قابل تعریف و مشخص است. تمامی افراد به این شبکه دسترسی دارند و از این مورد مطلع هستند.
 2. زمانی که یک معامله انجام می شود ، از انتقال مالکیت سیب های دیجیتال اطمینان داریم. در حالی که قبلا این مورد قابل اعتبارسنجی نبود. این معامله در دفتر کل عمومی بروزرسانی و اعتبارسنجی می شود.
 3. با توجه به عمومی بودن دفتر کل نیازی به یک شخص سوم مانند قاضی یا قانون گذار نداریم تا مطمئن شویم تقلبی انجام نمی شود ، از سیب های دیجیتال چند کپی ایجاد نکرده ایم یا یک سیب را به چند نفر ارسال نکرده ایم. این دفتر توسط یک شخص کنترل نمی شود و غیر متمرکز است.

تا اینجا با هدف اولیه و مفهوم کلی تکنولوژی بلاک چین آشنا شدیم. اما این تکنولوژی تنها محدود به ذخیره اطلاعات معاملات نیست. برای مثال می توان از این تکنولوژی برای ذخیره اطلاعات انتخابات یا زنجیره تولید و حمل و نقل کارخانه ها یا حتی اطلاعات داروها در مراکز تولید و پخش دارو استفاده کرد تا از تقلب جلوگیری شده و از رسیدن محصول اصلی به مقصد اطمینان حاصل شود.

حالا بیائید جزئیات این تکنولوژی را بررسی کنیم.

بلاک چیست؟

بلاک یک رکورد دیجیتال از اطلاعات است. این اطلاعات می توانند هر چیزی باشند. اطلاعات تراکنش ها ، قرارداد ها ، مدارک پزشکی ، مالکیت زمین و حتی متن مکالمات.

بلاک چین چیست؟

زنجیره بلاک چین

بلاک چین یک روش ذخیره اطلاعات است. با پیوستن بلاک جدید اطلاعات به بلاک قبلی ، یک زنجیر ( معنای فارسی واژه Chain در کلمه Blockchain ) از بلاک ها ایجاد می شود. این زنجیره بلاک چین است.

همچنین یک خروجی رمزنگاری شده به نام هش ( Hash ) نیز در بلاک ها ذخیره می شود. در زمان ایجاد یک بلاک جدید ، عملیات تابع هش یک خروجی رمزنگاری شده بر اساس داده های آن بلاک ایجاد می کند. هش یک داده همیشه ثابت است. یعنی اگر اطلاعات بلاک دستکاری شوند ، هش نیز تغییر خواهد کرد. این ویژگی از تقلب و تغییر اطلاعات بلاک چین جلوگیری می کند.

علاوه بر این ، هش بلاک قبلی نیز در بلاک جدید ذخیره می شود. در این حالت ایجاد کوچکترین تغییر در اطلاعات هر بلاک ، باعث تغییر هش آن بلاک می گردد. که در نتیجه آن هش دیگر با هشی که قبلا در بلاک بعدی ذخیره شده است تطابق نخواهد داشت.

این قابلیت باعث مقاوم شدن بلاک چین در برابر دستکاری اطلاعات می شود. زیرا زمانی که تغییری در اطلاعات به وجود بیاید به راحتی قابل شناسایی است.

شاید بپرسید که چه چیزی از انجام این تغییر جلوگیری می کند؟

اینجا ویژگی غیرمتمرکز بودن و توزیع بلاک چین وارد عمل می شود. بلاک چین روی کامپیوتر یک فرد یا سازمان ذخیره نشده است. به جای آن روی شبکه بزرگی از کامپیوتر های همتا به همتا ( Peer to Peer ) ذخیره می شود. هر کامپیوتر روی این شبکه یک نود ( Node ) نامیده می شود و هر نود یک کپی از بلاک چین را میزبانی می کند.

در زمان اضافه شدن هر بلاک جدید به این شبکه ، تمامی اعضای شبکه باید آن را بررسی و اعتبارسنجی کنند. اگر تمام اعضای شبکه با صحت داده ها موافق باشند ، بلاک جدید به بلاک چین تمامی نود ها اضافه می شود. این رویداد ، توافق کلی ( Consensus ) نامیده می شود.

بنابراین هر شخصی که بخواهد به این شبکه حمله کند و اطلاعات را دستکاری نماید ، باید اطلاعات اکثریت نود های این شبکه را تغییر دهد. بلاک چین با این روش ، خود را به عنوان یک راهکار امن ذخیره اطلاعات اثبات کرده است.

جمع بندی

 1. بلاک چین یک روش ذخیره اطلاعات بوسیله بلاک ها است. این بلاک ها به صورت زنجیره ای به هم متصل هستند.
 2. برای تامین امنیت اطلاعات بلاک ها از هش و رمزنگاری استفاده می شود.
 3. این زنجیره بلاک ها روی یک شبکه همتا به همتا ( Peer to Peer ) ذخیره می شوند.
 4. این شبکه کامپیوتر از توافق کلی ( Consensus ) برای اعتبارسنجی بلاک ها و اضافه کردن آن ها به بلاک چین استفاده می کند.

بیتکوین اولین کارکرد فراگیر تکنولوژی بلاک چین بود. اما تاکنون پروژه های مختلفی از این تکنولوژی در زمینه توزیع کالا ، دارو ، معاملات و … بهره برداری کرده اند. همچنین نیاز و خواستار جوامع به شفافیت بیشتر نیز ، توسعه و فراگیر شدن این تکنولوژی را افزایش می دهد.

فاقد دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سرور های مجازی ترید

%15 تخفیف

مدت زمان این تخفیف محدود است

کد تخفیف : lazyoffer

فرصت یک ترید مطمئن بدون مسدود شدن حساب را از دست ندهید